ЄСВ для ФОП в 2020 році та інші зміни для підприємців на спрощеній системі

Верховна Рада в 2020 році прийняла ряд законів, що знижують податкове навантаження на підприємців – зменшив ЄСВ для ФОП на період карантину, а у деяких випадках скасувавши його. Для цього було внесено зміни в Податковий Кодекс України, Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Скасування ЄСВ для ФОП за травень

Підприємці (на загальній та спрощеній системах) та самозайняті особи звільняються від нарахування ЄСВ травень 2020 року. Для цього були внесені зміни в Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Це означає, що у 2 кварталі 2020 року ЄСВ буде нараховуватися тільки за червень та становитиме 1 039,06 грн.

Скасування ЄСВ для ФОП на загальній системі, які не отримують дохід, і для всіх підприємців, що працюють за наймом

З 1 січня 2021 року підприємці на загальній системі оподаткування звільняються від сплати ЄСВ за місяці, в яких вони не отримували дохід. Також звільняються від сплати ЄСВ всі підприємці (і на загальній, і на спрощеній системах), які додатково працюють як наймані працівники та за яких роботодавцями було сплачено мінімальний ЄСВ.

Особи, зазначені у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. 

Для цього було прийнято Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” щодо усунення дискримінації за колом платників”.

Цей закон також передбачає списання суми недоїмки по ЄСВ за період з 1 січня 2017 року по 30 червня 2020 року, нарахованих «сплячим» підприємцям на загальній системі (підприємцям, які не отримували дохід, не платили ЄСВ, не подавали звітність і не закрилися), а також штрафи і пеня, нараховані на ці суми недоїмки. Для цього підприємці повинні до 31 серпня 2020 року подати державному реєстратору заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, а в податкову – звітність з ЄСВ за 2017 – 2020 рр, якщо вона не була подана раніше, а також заяву про списання недоїмки і штрафів.

Збільшення лімітів доходів для підприємців на спрощеній системі

Для ФОП на спрощеній системі оподаткування збільшено граничний ліміт доходу:

– 1 група – 1 млн грн, замість 300 000 грн;
– 2 група – 5 млн грн, замість 1 500 000 грн;
– 3 група – 7 млн грн, замість 5 000 000 грн.

Для цього було змінено Податковий кодекс України.

Враховуючи ці зміни, стаття 291.4 Податкового Кодексу України, яка встановлює правила використання спрощенної системи оподаткування, виглядає так:

1) перша група – фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень;

2) друга група – фізичні особи – підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.

Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб – підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи – підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи;

3) третя група – фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 7000000 гривень;

Понравилась статья? Поделитесь:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.